İrlandalı parlamenter Clare Daly çağrı yaptı: İsrail’e spor ambargosu konulmalı

İrlandalı AP milletvekili Daly, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, uluslararası hukuka uyana kadar İsrail’in uluslararası müsabakalardan men edilmesi gerektiğini savunduğunu duyurdu. Daly, bu konuda Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), FIFA, UEFA ve FIBA gibi kuruluşlara çağrıda bulunan imza kampanyalarını desteklediğini belirtti.

Daly’nin paylaştığı imza kampanyasında, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında çoğunluğu bebek ve çocuk olmak üzere 26 binden fazla sivilin öldürüldüğüne dikkat çekildi ve Filistinlilerin yüzde 90’ının yerinden edildiği vurgulandı.

Kampanyada, Gazze’deki insanların yaşadığı “insanlık dışı koşullar”, işlevsel altyapının yokluğu ve İsrail’in “BM kararlarını pek çok kez ihlal eden” politikaları eleştirilerek, uluslararası spor federasyonlarının İsrail’in spor müsabakalarına katılmasına izin vermesinin “suç ortaklığı” olduğu savunuldu.

Rusya’nın uluslararası müsabakalardan men edilmesine atıfta bulunulan kampanyada, İsrail’e karşı da benzer bir karar alınması gerektiği belirtildi ve İsrail’in uluslararası hukuk ve spor kurallarına uyana kadar tüm uluslararası spor müsabakalarından men edilmesi talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir