Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, CNN Türk’e konuştu: ‘Seçimden sonra’ spekülasyonları temele sahip değil

Yılmaz, CNN Türk ekranlarında Fulya Öztürk, Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi ve Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir’in sorularını yanıtladı. Özetle şu açıklamaları yaptı:

OVP DEVAM EDECEK

“Mayıs ayıyla birlikte Türkiye’de siyasi belirsizlikler bitti. Hemen ardından OVP’yi hazırladık. Yeni bir döneme girmiş olduk. Orada koyduğumuz hedeflerin büyük oranda gerçekleştiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Ekonomide ‘temeller’ dediğimiz şeyler vardır. Temelleriniz sağlamsa bu tür spekülasyonlar gelir geçer. Dövizin hareketi için dövize erişiminizin zorlaşması gerekir. ihtiyacımız azalmış, diğer taraftan yeni izlediğimiz makro politikalarla birlikte dış dünyadaki finansman imkânlarına erişim kolaylaşmış durumda. Bu tartışmaların reel zemini yok. Temelsiz bir spekülasyon yapılıyor. Vatandaşımız çok rahat olsun. Geçen mayısta genel seçim yaptık. Bugün bir yerel seçim yapıyoruz. Biz Meclis’imizi seçtik, Cumhurbaşkanımızı da seçtik. Yerel seçimde milli politikaların değişmesini beklemek hiçbir temele sahip değil. Yerel seçimlerden sonra kararlı şekilde OVP’ye devam edeceğiz. Merkez Bankası bu spekülasyonlara karşı net bir duruş sergiledi.

ENFLASYON DÜŞECEK

Enflasyon temel meselemiz, temel önceliğimiz. Yalnız şöyle bir gerçek var; bu mücadele zaman istiyor. Yaz döneminde, ikinci yarıda enflasyonda belirgin düşüş olacak. 2025’te ise OVP’de yüzde 15 hedefimiz var. 2026’da tek haneye ulaşacağız. Bunun planını yaptık. Hesabımızı, kitabımızı biliyoruz.

EMEKLİLERE PROMOSYON

Son açıklanan promosyon 8 ila 12 bin arasında. Rakam emeklinin maaşına göre değişecek. Kamu bankaları bu süreci başlatıyor. Müşteri kaybetmek istemeyen bankalar da bunu yapacaktır. Emeklilerin yaşadığı sorunların farkındayız. Onların yanında olmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir