Akciğer zarı kanserinde hayatta kalma oranını dört kat artıran tedavi

Yapılan bir çalışma, pegargiminaz ve kemoterapinin akciğer zarı kanseri hastalığına sahip kişilerde ortalama üç yıllık hayatta kalma oranlarını “dört katına” çıkardığını ve ortalama hayatta kalma süresini 1,6 ay artırdığını gösterdi.

Perşembe günü Jama Onkoloji dergisinde yayınlanan sonuçların, mezotelyoma tedavisinde son yirmi yılda kaydedilen en büyük bilimsel buluş olduğu düşünülüyor.

Mezotelyoma dünya çapında hayatta kalma oranları bakımından en kötü kanserlerden biri ve Cancer Research UK’e göre Birleşik Krallık’ta her yıl yaklaşık 2.700 yeni vaka teşhis ediliyor.

Londra Queen Mary Üniversitesi’nden Profesör Peter Szlosarek liderliğindeki uluslararası deneye İngiltere, ABD, Avustralya, İtalya ve Tayvan’dan hastalar katıldı.

TÜMÖR HÜCRELERİNİN BÜYÜMESİNİ ENGELLİYOR

Denemenin katılımcıları altı döngüye kadar her üç haftada bir kemoterapi aldı. Hastaların yarısına ek olarak pegargiminaz enjeksiyonu yapılırken, diğer yarısına iki yıl boyunca plasebo verildi. Araştırma, 2017-2021 yılları arasında beş ülkedeki 43 merkezde gerçekleştirildi.

Pegargiminaz ve kemoterapi alanlar ortalama 9,3 ay hayatta kalırken, plasebo ve kemoterapi alanlar 7,7 ay hayatta kaldı.

Pegargiminaz kan dolaşımındaki arginin düzeylerini tüketerek kendi hücrelerini üretemeyen tümör hücrelerinin büyümesini engelliyor.

Szlosarek, araştırmayla ilgili olarak “Kanser hücrelerinin arjinin açlığıyla ilgili araştırmaların meyvelerini verdiğini görmek gerçekten harika” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir