Milorad Dodik: Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ciddi düşünüyoruz

AA

Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik, tepki çeken tavırlarını sürdürüyor.

Srebrenitsa’da 1995’te yaşanan soykırımı inkar eden Dodik, son olarak “Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını” düşündüklerini söyledi.

Tepki toplayan ifadeler

Dodik, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile bir araya geldi.

Bosna Hersek’in ardından Sırbistan’da da ayrılıkçı söylemlerini dile getirmeye devam eden Dodik, Vucic’i, Bosna Hersek’in iç siyaseti ve sorunların neden “doruk noktasına” ulaştığı konusunda bilgilendirdiğini anlattı.

“Bağımsızlık kararını ciddi düşünüyoruz”

Dodik, taşınmaz mülklerin entitelere ait olduğunu savunan yasanın yürürlükten kaldırılmasıyla olayların tırmandığını savunarak şöyle dedi:

(Bosna Hersek’te 1992-1995’te yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması) Dayton ve RS’nin haklarına saygı duyulmalı. Öyle bir duruma geldik ki RS’nin bağımsızlık kararını ciddi düşünüyoruz.

Taşınmaz mülklere ilişkin sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyleyen Dodik, “NATO konusunda da Sırbistan’ın tutumunu (askeri tarafsızlık) desteklediğimizi belirtmiştim.” diye konuştu.

Vucic de Dayton Barış Antlaşması’nın yükümlülüklerinin yerine getirilmesi gerektiğini belirterek Bosna Hersek’in iki entitesine de yardımlarını sürdüreceklerini kaydetti.

Bosna Hersek’teki taşınmaz mülk sorunu

Taşınmaz mülklerin Bosna Hersek’te 1992-1995’te yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması’na göre entitelere ait olduğunu savunan RS, söz konusu yasayla mülklerin idaresinin de kendilerinde bulunduğunu ileri sürüyor.

Taşınmaz mülk sorunu, Bosna Hersek’teki savaştan bu yana konuşulmaya devam eden bir konu olurken ülkedeki taşınmazların devlete mi yoksa bunları kullanan entitelere mi ait olduğu tartışılıyor.

RS Ulusal Meclisi’nde (NSRS), Aralık 2022’de oylanan ve anayasaya aykırı olan taşınmaz mülklere ilişkin yasanın 28 Şubat’ta yürürlüğe girmesi beklenirken Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, tartışmalı yasayı askıya aldığını açıklamamıştı.

Bosna Hersek devletine ait olduğuna hükmedildi

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi de 2 Mart’ta, RS’deki taşınmaz malların entite mülkiyetine alınmasını kapsayan tartışmalı yasayı yürürlükten kaldırmıştı.

Daha önce de Anayasa Mahkemesi, kamuya ait mülklerin işletme yetkisinin entiteye, mülkiyet hakkının ise Bosna Hersek devletine ait olduğuna hükmetmişti.

Dodik, Anayasa Mahkemesi kararının ardından taşınmaz mülklere ilişkin sorunun çözülmemesi durumunda RS’yi Bosna Hersek’ten ayıracağını söylemişti.

Gözden Kaçmasın Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Bosna Hersek ile yeni dönem başlıyor Haberin Detayları
Fransa: Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünü destekliyoruz Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir