Kahire’deki zirve yabancı basında: Her şey bu tokalaşmayla başladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, başkent Kahire’de Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile bir araya geldi. Çavuşoğlu ve Şukri, ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Çavuşoğlu, 11 yıl aradan sonra Türkiye’den Mısır’ı ziyaret eden ilk dışişleri bakanı oldu.

Tarihi ziyaret dünya basınında geniş yer buldu.

Bloomberg bu gelişmeyi, “Türkiye ve Mısır, On Yıldır Süren Anlaşmazlığın Ardından İlişkileri Yeniden Başlatma Sözü Verdi” başlığı ile okurlarına duyurdu. Ankara ile Kahire arasındaki buzların erimesini mercek altına alan Bloomberg, iki ülkenin liderinin Katar’da düzenlenen turnuvada el sıkıştığını hatırlatrak, “Erdoğan-Sisi Dünya Kupası el sıkışması bir çözülme başlatmış olabilir” dedi.

İsrail merkezli Jarusalem Post, “Mısır Dışişleri Bakanı: Görüşmeler dürüst ve şeffaf” başlığını tercih etti.

Al Arabia iki bakanın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin görüşeceğini açıkladığını yazdı. Al Jazeera, “Bakanlar on yıl sonra ilk Kahire görüşmelerini gerçekleştirdi” başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Haberde şu ifadelere yer verildi: “Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ve Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu, diplomatik ilişkilerin ‘mümkün olan en kısa sürede’ büyükelçi düzeyine yükseltileceğini söylediler.”

Alman DW de benzer bir yoruma yer verdi ve bakanların ilişkileri düzeltme söz verdiklerini yazdı.

ABD merkezli ABC News ise, Çavuşoğlu’nun Mısır ile ilişkileri düzeltmek amacı ile Kahire’ye gittiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir