En Çok İndirilen Mobil Uygulamalar ve Oyunlar – Nisan 2023

Artık hayatımızın önemli bir parçası hâline gelen mobil oyunlar ve uygulamalar, her ay milyonlarca kez indiriliyor. Appfigures tarafından yayınlanan iki rapor da geride bıraktığımız Nisan ayında dünya çapında en çok hangi oyun ve uygulamaların indirildiğini gözler önüne seriyor.

Veriler, hem Google Play Store ve App Store’da ayrı ayrı hem de ikisinin toplamında en çok indirilen oyun ve uygulamaları gösteriyor. Her iki listenin zirvesinde ise pek şaşırtmayan isimler yer alıyor.

Nisan ayında dünyada en çok indirilen mobil uygulamalar

 1. Instagram – 44 milyon
 2. Facebook – 38 milyon
 3. TikTok – 37 milyon
 4. WhatsApp – 31 milyon
 5. CapCut – 27 milyon
 6. Telegram – 21 milyon
 7. Snapchat – 21 milyon
 8. Spotify – 17 milyon
 9. Messenger – 17 milyon
 10. SHEIN – 16 milyon

Uygulama tarafına baktığımızda, App Store’da rakipsiz bir uygulama olarak nitelendirilebilecek “CapCut” isimli video düzenleme uygulamasının 12 milyonla birinci olduğunu görüyoruz. Onu 9 milyonla TikTok ve 8 milyonla Google Maps, Google ve Instagram takip ediyor. Play Store’a baktığımızda ise Instagram 36 milyonla zirvede, Facebook 32 milyonla ikinci sırada, TikTok ise 28 milyonla üçüncü sırada yer alıyor.

App Store ve Play Store verileri birleştirildiğinde ise Meta uygulamaları Instagram ve Facebook sırasıyla 44 milyon ve 38 milyon indirmeyle ilk iki sırayı domine ediyor. Üçte ise 37 milyonla TikTok yer alıyor.

AppFigures’ün tahminlerine göre dünyada en çok indirilen 10 uygulama, geçen ay 270 milyon cihaza ulaştı. Bu, Mart ayına göre %12’lik bir düşüş yaşandığını gösteriyor.

Nisan ayında dünyada en çok indirilen mobil oyunlar

 1. Subway Surfers – 18 milyon
 2. Dream11 – 16 milyon
 3. Roblox – 14 milyon
 4. Candy Crush Saga – 13 milyon
 5. Attack Hole – 12 milyon
 6. Block Blast Adventure Master – 12 milyon
 7. My11Circle – 10 milyon
 8. Gardenscapes – 10 milyon
 9. Free Fire – 10 milyon
 10. Ludo King – 9 milyon

Geçen ay en çok indirilen oyunlar tarafında ise App Store’da Monopoly GO!’nun 4 milyonla zirvede yer aldığını görüyoruz. Onu 3 milyonla Roblox, Royal Match, Gardenscapes, Block Blast Adventure Master ve Subway Surfers takip ediyor.

Play Store’da ise, en başta 15 milyon indirmeyle şaşırtıcı bir şekilde fantezi spor uygulaması Dream11 yer alıyor. Daha da ilginci ise bu oyunun yalnızca Hindistan’da yer alması. Yani sadece Hindistan’da yer alan bir uygulama hem Play Store’da lider, hem de dünyada en çok indirilenler arasında üst sıralarda. Dream11’i, 15 milyonla Subway Surfers ve 11 milyonla Candy Crush Saga takip ediyor.

Toplam verilere baktığımızda ise uzun yıllardır popülerliğini sürdüren Subway Surfers’ın 18 milyon indirmeyle zirvede yer aldığını görüyoruz.  Onu 16 milyonla Dream11, 14 milyonla da Roblox takip ediyor.

Bununla birlikte tahminler, bu on oyunun geçtiğimiz ay 124 milyon telefona ulaştığını gösteriyor. Bu da 125 milyon indirmenin görüldüğü Mart ayıyla benzer bir ay olduğunu ortaya koyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir