‘Dostluk denizi’nin son ‘Mancorna’ları

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul – Dünyanın en eski avcılık yöntemlerinde olmasına rağmen gelişen sanayi ve plastik üretimiyle artık unutulan sünger avcılığının son temsilcileri, Türkiye ve Yunanistan’da yaşıyor. Derin sulara dalarak süngerleri toplamak zorunda olan sünger avcıları, hayati riski yüksek mesleği yerine getirirken yüzyıllardır nesilden nesile aktarılan deniz kültürünün son temsilcileri. 

Nargile dalış 

Son temsilcileri Ege Denizi’nin batı yakasındaki Yunan adalarında ve doğu yakasındaki Bodrum kıyılarında bulunan sünger dalgıçlarının hikayesi kısa film ile belgelendi. 

Deniz biyoloğu ve belgesel yapımcısı Dr. Mert Gökalp, Yunanistan’ın Lipsi Adası’nda yaşayan Nico Magriplis ve Skevovafilaks Antoniadis’in zorlu yaşamını filme çekti. Derin sularda insanın bedeniyle aklının uyum içinde olmasını gerektiren sünger avcılığını 60 yıldır sürdüren Nico Magriplis ve Skevovafilaks Antoniadis, yaşadıklarını Türkiye’den gelen belgesel ekibine anlattı.  

Deniz biyoloğu Dr. Mert Gökalp, “Süngercilerin zorlu yaşamı hep dikkatimi çekmişti ve doktora tezimi süngerler üzerine yapmıştım. 2013 yılında Bodrumlu süngercileri İrme ile işleyince Yunan süngercileri de çekmek istedim. Gelişen teknolojiye rağmen eski usullerle nargile sistemiyle derinlere inmeleri, doğayla dost ve barışçı anlayışlarını gelecek kuşaklara anlatmak istedim. En usta ve 45 metreden derine dalabilen dalgıca “Mancorna” deniyor. Sünger dalgıçlarının acılarla ve deniz coşkusuyla harmanlanan yaşamını iki yaşlı delikanlının gözünden anlatmaya çalıştık” dedi. 

Lipsi Adası’nda yaşayan 74 yaşındaki Nico Magriplis ise, “Eskiden çok aile süngercilikten geçimini sağlardı. Çünkü çok para kazanırdık. Özellikle Kalymnos sürgercilik mesleğiyle ayakta dururdu. Libya’ya Tunus’a kadar giderdik. Sünger sadece geçim kaynağımız değil, yaşam tarzımız da oldu. Bodrum’daki Aksona Mehmet ile köklü bir dostluk kurduk. Aynı kaderi paylaştık. Zorlu günlerde birbirimizi kolladık, koruduk. Ege denizi bizim için dostluk denizidir. Ama Akdeniz’i saran 1986 yılındaki parazit süngerleri bitirdi” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir