Arefe günü oruç tutulur mu? Arefe günü oruç tutmanın faziletleri nelerdir? Arefe günü nasıl geçirilmeli?

Ramazan Bayramı’ndan bir önceki gün arefe günü olarak kabul edilir. Kurban Bayramı için de yine aynı şekilde bir önceki gün ve hicrî takvime göre Zilhicce ayının 9. günü, arefe günü olarak tabir edilir.

Hz. Muhammed ise arefe günü ile ilgili “Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. O, cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan faziletlidir. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de: ‘Lailahe illallah vahdehu la şerike lehu.’ (Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O’nun ortağı da yoktur) sözüdür.” demiştir.

Ramazan ayı bu yıl 23 Mart tarihinde başladı ve 21 Nisan tarihinde bayram başlayacak. 29 günlük oruç ibadetinin ardından Ramazan Bayramı yapılırken, bayramdan önceki gün olan arefe ile ilgili sorular da sıkça gündeme geliyor. Bunlardan biri de Ramazan arefesinde oruç tutulur mu?

Arefe günü oruç tutulur mu?

Arefe gününde, bayrama hazırlık yapılır. Hazırlıklarda bereket istenir, bereketle hareket edilir. Oruç tutanlar, bu günün ibadetleri olarak bolca dua okuyabilir. Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe günü ise dinde önemli bir yere sahiptir.

Günahlardan arındırıcı gün

Arefe gününde oruç tutanların geçmiş ve gelecek birer yıllık günahlarının bağışlanacağı buyrulmuştur. Arefe günü oruç tutmak konusuna hadislerde de yer verilir. Arefe gününde oruç tutmayla ilgili bir hadiste, “Arefe günü tutulan orucun geçmiş ve gelecek birer yıllık günahları bağışlayacağı Allah’tan umulur.” (Müslim, Sıyâm, 196-197) denmektedir.

Ramazan ayında imsakla beraber sahur, akşam ezanıyla beraber oruç bitmiş olur. İmsakiye için en doğru bilgiye ise Diyanet’in resmi internet sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Birleştirici gün

Arefe günü oldukça kutsal ve birleştirici bir gündür. Kalabalık sofralarda buluşmak, oruç tutmak bu günü daha da bereketli kılar.

Arefe günü oruç tutmanın faziletler nelerdir?

Arefe günü oruç tutarak Allah katında güzel bir davranışta bulunursunuz. Maddi ve manevi gücü yeten kişiler, arefe gününde sevap işlemek adına orucu tutabilir.

Arefe günü oruç tutmak, sevabı olan bir davranıştır. Bugünün faziletleri dini kaynaklarda da belirtilmiştir. Konuyla ilgili bir hadiste, “Ebu Katâde (ra) der ki: Resulullah’a (asm) arefe günü oruç tutmak hakkında soruldu. O da şöyle buyurdu: O gün tutulan oruç, geçmiş ve gelecek senenin günahlarına kefaret olur.” (Müslim) denmektedir.

Hz. Aişe’den aktarıldığı iddia edilen bir bilgiye göre de, “Resulullah, arefe gününün orucu bin gün oruç tutmak gibidir.” denmiştir.

Arefe günü nasıl geçirilmeli?

Zilhicce ayının 9. günü ve Ramazan Bayramı’ndan bir önceki gün olarak hesaplanan arefe gününde, oruç tutanlar o günü daha hayırlı kılmak için ibadetlerini yerine getirebilir. Yoksulu ve yetimi sevindirmek, bolca dualarda buluşmak, açları doyurmak, gönülleri hoş tutmak gibi güzel davranışlarla arefe günü geçirilebilir.

Nafile oruca bedeldir

Allah’ın kıymet verdiği günlerden olan arefe günü, nafile oruca bedeldir. Arefe günü tutulan oruç, oruçların en hayırlılarındandır. Gücü yeten ve dayanma gücünü bulan arefe gününde oruç tutabilir.

Arefe günü hacılar oruç tutar mı?

Kurban arefesi orucuyla ilgili Diyanet şöyle söyler: “Hacda olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları, sıkıntı ve hâlsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur.” (Ebû Dâvûd, Savm, 64)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir