AKP’li Fatih Dönmez’den Akbelen protestolarına: Asıl derdiniz yeşil değil; yeni bir Gezi çıkartabilir miyiz?

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AKP Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez, Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Akbelen Ormanı’ndaki ağaç kesimi protestolarına ilişkin, “Bunlara ‘marjinal’ demeyeceğiz ya da Sayın Bahçeli’nin tanımladığı gibi ‘kriminal tipler’ demeyeceğiz de ne diyeceğiz?” dedi.

Dönmez, “Yeşilden nasıl anladığınızı Gezi Parkı eylemlerinde gördük. Açık açık ‘Mesele ağaç değil sen hâlâ anlamadın mı?’ diyerek vatandaşları isyana teşvik ettiniz. Kamu mallarının yağmalanmasına neden oldunuz. Sokakları terörize ettiniz. Derdinizin yeşil olmadığını gayet iyi biliyoruz. Eğer derdiniz yeşil olsaydı, eğer samimi olsaydınız CHP’li belediyelerin ağaç katliamlarına sessiz kalamazdınız. Siz yeşili kirli siyasetinize alet ediyorsunuz. Sizin asıl derdiniz şu; yeşil üzerinden yeni bir Gezi çıkartabilir miyiz?” diye konuştu.

TBMM Genel Kurulu, Akbelen gündemiyle olağanüstü toplandı. Toplantı yeter sayısının sağlanmasının ardından CHP’nin Akbelen Ormanı’nda yaşanan kıyıma ilişkin genel görüşme önergesi ele alındı. Müzakerelerin ardından muhalefetin verdiği genel görüşme önergeleri AKP ve MHP oyları ile reddedildi.

“TAŞ DEVRİ’NDE DÜNYAYA GELMELERİ GEREKİYORDU”

Genel Kurul’da konuşma yapan AKP Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez, sanayide sürdürülebilirliğin sağlanmasının kesintisiz ham madde tedarikiyle gerçekleştiğini söyleyerek, “Ama burada söz alan hatipler adeta ‘Çevreye zarar vermesin, ağaçlar kesilmesin, gerekirse madencilik faaliyetini durduralım’ diyorlar. Dünyada üç asırdır sanayi devrimi var. Bu arkadaşlar dünyaya geç gelmiş, Orta Çağ’da gelmeniz lazımdı. Hatta bazıları ‘Hiç madencilik yapmayalım.’ diyor. Onlar çok daha geç gelmiş, Taş Devri’nde gelmesi gerekiyordu” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin 2022’ye ilişkin enerji ve metal ithalat ve ihracat verileri incelendiğinde, toplam 8 kalemde 105 milyar dolar dış ticaret açığı verdiğinin görüldüğünü dile getiren Dönmez, “En çok dış ticaret açığı verilen ürünlerden ilk sırada 70,4 milyar dolarla enerji, ikinci sırada 12,5 milyar dolarla altın, üçüncü sırada 8,4 milyar dolarla kömür gelmektedir” dedi.

Dünya elektrik üretiminde kömürün üçte bir payı olduğunu belirten Dönmez, “‘Kömür santrallerini kapatın’ demek şurada yanan her 3 lambadan 1 tanesinin kapatılması anlamına gelir. Sanayideki her 3 tezgahtan bir tanesinin kapatılması anlamına gelir. Başka bir ifadeyle, günün 8 saatini karanlıkta yaşayacaksınız anlamına gelir” diye konuştu.

“HUKUKİ ENGEL SÖZ KONUSU DEĞİL”

İki yıl önce mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı aldığını ancak kararın kaldırıldığını belirten Dönmez, “Temyiz mahkemesinde de onanmış oldu. Böylece hukuki herhangi bir engel söz konusu değil” dedi.

Bölgede ruhsat büyüklüğünün 23 bin 307 hektar, kesimi yapılan yerin ise sadece 78 hektar olduğunun altını çizen Dönmez, Akbelen’in endüstriyel plantasyon statüsünde olduğunu, bu bölgedeki ağaçların endüstriyel ihtiyacı karşılamak için yetiştirilen ve 10 yıl 20 yıl gibi sürelerde kesilebilecek ağaçlar olduğunu ifade etti.

İlgili şirketin Ağaçlandırma İşbirliği Protokolü kapsamında ülke genelinde 3 milyon fidan dikimi yaptığını, 2025 sonuna kadar bu rakamın 5 milyona çıkarılacağını dile getiren Dönmez, şirket tarafından 1992’den bugüne kadar maden sahalarında 415 binin üzerinde akasya, zeytin, kızılçam, fıstık çamı gibi ağaçlar dikildiğini kaydetti.

Dönmez, Akbelen’deki protestolara ilişkin, “Türkiye’de yeşili, yeşil hareketi tekeline almak isteyen marjinal bir grup ve onlara şartsız, koşulsuz her ortamda destek veren bir muhalefet var. Dün Sayın Cumhurbaşkanımız ifade etti marjinal gruplardan neyi kastettiğini, bir kez daha anlatayım; oraya protestoya gelenler, üzerinde ruhsatsız silah, sahte kimlikle yakalandılar. Bunlara ‘marjinal’ demeyeceğiz ya da sayın Bahçeli’nin tanımladığı gibi ‘kriminal tipler’ demeyeceğiz de ne diyeceğiz?” ifadesini kullandı.

“YEŞİLDEN NASIL ANLADIĞINIZI GEZİ PARKI EYLEMLERİNDE GÖRDÜK”

Türkiye’de yeşilden, çevrecilikten bahsedilecekse AKP’nin 21 yılda yaptıklarının göz ardı edilemeyeceğini söyleyen Dönmez, şunları kaydetti:

“Yeşilden nasıl anladığınızı Gezi Parkı eylemlerinde gördük. Açık açık ‘Mesele ağaç değil sen hâlâ anlamadın mı?’ diyerek vatandaşları isyana teşvik ettiniz. Kamu mallarının yağmalanmasına neden oldunuz. Sokakları terörize ettiniz. Derdinizin yeşil olmadığını gayet iyi biliyoruz. Eğer derdiniz yeşil olsaydı, eğer samimi olsaydınız CHP’li belediyelerin ağaç katliamlarına sessiz kalamazdınız. Siz yeşili kirli siyasetinize alet ediyorsunuz. Sizin asıl derdiniz şu; Yeşil üzerinden yeni bir Gezi çıkartabilir miyiz?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çırağan Caddesi’ndeki asırlık çınarları keserken neredeydiniz? Kadir Topbaş zamanında şehrin ana arterlerine yapılan dikey bahçeleri belediye başkanınız ‘sökün’ emri verirken neden karşı çıkmadınız? Beylikdüzü Belediyesi, Türkiye’nin ilk balık müzesinin bulunduğu alandaki ağaçları sökerken neden üç maymunu oynadınız? İzmir Karaburun’da belediye vatandaşların gözlerinin önünde ağaçları keserken neden iş makinelerinin önüne göğsünüzü siper etmediniz? İzmir Narlıdere’de, Menemen’de, Bornova’da belediyeleriniz türlü bahanelerle ağaçları katlederken neden bunlara ‘dur’ demediniz? Bodrum Belediyesi 13 yılda yeşil Bodrum’u beton Bodrum’a çevirirken neredeydiniz? Marmaris’te tarım alanı açma bahanesiyle belediye 150 yıllık 100 zeytin ağacını keserken ya da Fethiye’de Nostalji Yolu’nda ağaç kıyımı yapılırken neden sesinizi çıkarmadınız?”

Yapılan oylamada genel görüşme önerisinin kabul edilmemesinin ardından CHP ve Saadet Partisi’nin, TBMM Genel Kurulu’nun çalışmalarına devam etmesine ilişkin önergeleri de kabul edilmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir